Sushi - historia prawdziwa
Historia zaczyna się w południowo wschodniej Azji, około II w. n. e., gdzie mieszkał Jian wraz ze zwoją rodziną. Jian był biednym rybakiem, jednak dzięki codziennej ciężkiej pracy na łodzi mógł wyżywić żonę i 2 córki. Niestety nie miał syna, który mógłby pomagać mu w czasie połowów. Gdy pewnego dnia wypłynął jak zawsze na połów, szczęśliwym trafem wpłynął na ławicę łososi, sprytny Jian nie tracąc ani chwili zarzucił sieci, wyłowił tyle ryb, że ledwo zmieściły się w jego dużej łodzi. Po powrocie do domu, żona Jiana głowiła się co tu zrobić, żeby tak duża ilość ryb się nie zepsuła, bo przecież zapasu mają na kilka miesięcy. Wpada na rewolucyjny pomysł, wzięła beczkę i ułożyła warstwami mięso ryb i gotowany ryż, dokładnie ugniotła swoją konstrukcję i zamknęła beczkę, aby nie dostało się powietrze. Gdy otworzyła beczkę po kilku miesiącach okazało się, że tak jak przypuszczała, mięso było dobre do spożycia, więc ugotowała świeży ryż, ten z beczki wyrzuciła i podała rodzinie na obiad.
Po pewnym czasie pomysł na konserwowanie ryb zawędrował do Japonii. Danie bardzo przypadło do gustu miejscowej ludności, gdzie zaczęto eksperymentować i tworzyć różne odmiany tego dania. Jednak dopiero w XIX wieku, znany japoński kucharz Hanaya Yohei przygotował sushi, jakie znamy dzisiaj pod postacią nigiri. Uformował kulkę ryżu i położył na nią plasterek sashimi, a danie to genialne w swojej prostocie zrobiło furorę. Taka forma podania świeżych ryb stała się bardzo popularna, była dostępna wszędzie. Później sushi przechodziło kolejne ewolucje i tak powstały futomaki, uramaki i hosomaki.
W obecnych czasach sushi w Japonii jest potrawą codzienną, można by rzec jak nasz schabowy. Jednak niech nie zwiedzie Was ta prostota, ponieważ w restauracjach serujących sushi odbywa się cały rytuał związany z jego podaniem i konsumpcją. Jednak o tym opowie inna historia.
Najpopularniejsze rodzaje ryb występujące w sushi
Łosoś
To jedna z najsmaczniejszych ryb będąca również królem sushi. Krążą pogłoski, że ta pyszna ryba jest bogata w tłuszcz, jednak wbrew opinii, że tłuste to szkodliwe, łosoś zawiera te „zdrowe” tłuszcze. Stanowi on źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim powszechnie znanych, kwasów Omega-3. Kwasy Omega-3 mają zbawienny wpływ na nasz organizm, gdyż normalizują ciśnienie krwi, działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie. Mało tego, są skuteczne w profilaktyce miażdżycy, ponieważ obniżają poziom cholesterolu, hamują chorobę wieńcową serca i chorobę niedokrwienną serca, a także korzystnie wpływają na leczenie cukrzycy typu 2, jak również zapobiegają otyłości. Dowiedziono nawet, że zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji.
Ponadto łosoś jako ryba bogata w tłuszcz zawiera cenną dla organizmu witaminę D. Spożycie 100 gramów łososia pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę D aż w 80%. Korzyści wynikające z dostarczania jej do organizmu to korzystny wpływ na nasze kości, skórę, układ krążenia i samopoczucie. Łosoś zawiera również szereg innych, nie mniej ważnych witamin dla naszego zdrowia. Są to witaminy z grupy B – witamina B6 oraz B12. Witamina B6 odgrywa istotną rolę w syntezie hormonów i enzymów, a B12 w produkcji krwinek czerwonych.
Spożycie 100 gramów łososia pokrywa w około 60% zapotrzebowanie na selen. Jest on bardzo istotny dla naszego organizmu, gdyż zwalcza szkodliwe dla nas wolne rodniki. Oprócz selenu jest on bogaty również w magnez oraz fosfor.
Nie należy zapominać, że łosoś jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, dlatego stanowi wspaniałą alternatywę dla mięsa. Jak widać włączanie łososia do naszej diety pociąga za sobą wiele korzyści zdrowotnych, a przy tym jest on niezwykle pyszny.
Tuńczyk
Tuńczyk to ryba nie mniej smaczna niż łosoś, która również jest składnikiem pysznego sushi. Podobnie jak łosoś, bogaty jest w kwasy Omega-3, których właściwości opisano powyżej. Jednak już 85 gramów tuńczyka jest w stanie dostarczyć do naszego organizmu długołańcuchowych kwasów Omega-3, takich jak DHA w ilości 90 miligramów oraz EPA w ilości 14 miligramów, które zapobiegają miażdżycy.
Tuńczyk jest również dobrym źródłem białka, dostarczając przy tym stosunkowo małą ilość kalorii w przeciwieństwie do zwykłego mięsa, dlatego może być doskonałą opcją dla osób na diecie.
Osoby mające problemy z ciśnieniem krwi mogą śmiało spożywać tuńczyka, gdyż skutecznie wypływa na jego obniżenie. Wszystko to spowodowane jest dużą zawartością potasu przy niewielkiej ilości sodu.
Tuńczyk zawiera również szereg cennych witamin, między innymi witaminę B3, która bierze udział w procesach związanych z dostarczaniem energii do organizmu, hamuje działanie czynników toksycznych, uczestniczy w procesie powstawania krwinek czerwonych oraz kontroluje poziom cholesterolu w organizmie. Oprócz tego jest on źródłem witaminy D3 oraz B12.
Spożywając tuńczyka dostarczamy do organizmu wapń oraz żelazo wchodzące w skład hemoglobiny. Jak wiadomo, wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszych kości, ale również odgrywa istotną rolę w układzie nerwowym oraz korzystnie wpływa na pracę serca.
Szereg korzyści związanych z uwzględnieniem tuńczyka w codziennej diecie pozwoli zachować nasze ciało w nienagannej kondycji.
Krewetka
Krewetki są doskonałym wyborem dla osób odchudzających się. Są przed wszystkim źródłem pełnowartościowego białka podobnie jak inne rodzaje mięs. Jednak są uboższe w kalorie ze względu na niską zawartość tłuszczu (jedynie 2%), a przy tym bogate są w wiele cennych dla naszego organizmu składników. Należą do nich magnez, potas, fosfor, miedź, selen, jod oraz cynk.
Krewetki zawierają również wspomnianą już witaminę B3 biorącą udział w procesach związanych z dostarczaniem energii do organizmu, hamującą działanie czynników toksycznych i uczestniczącą w procesie powstawania erytrocytów. Ponadto spożywając krewetki dostarczamy witaminę B12, która podobnie jak witamina B3 uczestniczy w produkcji krwinek czerwonych.
Krewetki cieszą się sympatią dietetyków, gdyż przy dobrej podaży białka są produktem niskokalorycznym, a przy tym smacznym i bogatym w wiele dobroczynnych dla naszego organizmu składników.
Węgorz
Węgorz podobnie jak łosoś to jedna z najtłustszych ryb, jednak spożywanie go niesie za sobą wiele korzyści. Mięso węgorza dostarcza do naszego organizmu kwasy nienasycone, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Tłuszcz zawarty w węgorzu nie jest jednak szkodliwy, ze względu na występowanie kwasów Omega-3, które wpływają na normalizacje ciśnienia krwi, zapobiegają miażdżycy, nadwadze i innym schorzeniom.
Mięso węgorza bogate jest w witaminę A – korzystnie oddziałującą na nasz wzrok, witaminę D, która ochrania układ kostny oraz witaminę B1, wpływającą na układ nerwowy.
Węgorz jest również źródłem pełnowartościowego białka.
Włączenie tej ryby do diety pozwala dostarczyć do organizmu wiele cennych składników, jednak należy pamiętać o wysokiej zawartości tłuszczu i zachować umiar.
Postawowe składniki sushi
Nori
Nori to jadalne wodorosty powszechnie używane do produkcji sushi, jednak często zapominamy, bądź nie jesteśmy świadomi ich korzystnego wpływu na nasze zdrowie.
Są bogate w różnorodne składniki mineralne obecne w wodzie morskiej co odróżnia je od zwykłych roślin. Zawierają żelazo, wapń oraz jod i wiele innych. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, natomiast wapń jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz za prawidłową pracę serca. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Niestety często nasza dieta jest uboga w ten składnik.
Warto zaznaczyć, że nori, podobnie jak inne wodorosty są bogatym źródłem błonnika, dlatego powinny wchodzić w skład diety osób odchudzających się. Dzięki ich spożywaniu dłużej będziemy czuć się syci, a nasz układ pokarmowy będzie funkcjonował jak należy.
Ważną rolę w dbaniu o linię odgrywa również wspomniany już jod. Wpływa on na tkankę tłuszczową poprzez przyspieszanie lipolizy, czyli proces rozpuszczania tłuszczów.
Warto spożywać nori, tak jak inne wodorosty, ponieważ wyróżniają się na tle powszechnie spożywanych roślin, ze względu na ich właściwości.
Ryż
Stanowi on podstawowy składnik sushi. Znany na całym świecie ryż jest idealnym składnikiem diet lekkostrawnych i bezglutenowych. Stosowany często w dietach odchudzających ze względu na długo utrzymujące się uczucie sytości po jego spożyciu.
Ryż jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, będących źródłem energii. Ponadto bogaty jest w potas, który korzystnie wpływa na pracę serca, podobnie jak magnez, który również stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę naszego mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć i myślenie.
Spożywając ryż dostarczamy żelazo i cynk oraz wiele cennych witamin, takich jak witaminy z grupy B, witaminę E oraz błonnik istotny w diecie osób redukujących swoją masę.
Ryż jest źródłem białka jednak jest ono mniej wartościowe niż białko produktów pochodzenia zwierzęcego.
Oshinko
Oshinko to japońska rzodkiew marynowana popularna w krajach Dalekiego Wschodu, będąca częstym dodatkiem do sushi.
Za jej spożywaniem przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim jest produktem nisko kalorycznym, a oprócz tego posiada wiele cennych właściwości.
Rzodkiew jest skarbnicą związków fenolowych, będących przeciwutleniaczami, dzięki czemu mogą nawet zapobiegać nowotworom. W szczególności rakowi żołądka.
Rzodkiew japońska doskonale sprawdza się w dolegliwościach układu oddechowego, ze względu na zdolność zwalczania bakterii i wirusów oraz właściwości wykrztuśne.
Ma ona również wpływ na nerki – pobudza je do pracy, dzięki czemu uwalnia organizm z wszelakich toksyn.
Rzodkiew japońska jest warzywem wartym uwagi ze względu na szereg korzyści dla naszego organizmu, wynikających z jej spożywania.
Imbir
Imbir jest doskonałym dodatkiem do sushi o charakterystycznym smaku, ale nie tylko. Stanowi on lekarstwo na wiele dolegliwości. Przede wszystkim polecany na przeziębienie, mdłości, bądź bóle miesiączkowe.
Nie są to jedyne zalety imbiru. Jedną z nich jest obniżanie cukru we krwi, co szczególnie może ucieszyć osoby chorujące na cukrzycę. Inną ważną właściwością imbiru jest zapobieganie zmianom nowotworowym, dzięki dużej zawartości antyoksydantów oraz olejków eterycznych – gingerolu.
Osoby, które dbają o swoje zdrowie powinny włączyć imbir do diety, ze względu na jego zdrowotne właściwości.
Tofu
Tofu stanowi doskonały zamiennik produktów pochodzenia zwierzęcego. Ponadto nie zawiera glutenu i jest produktem ubogim w kalorie.
Ważnym argumentem, dlaczego warto wzbogacać dietę w ten produkt jest fakt, iż nie zawiera on cholesterolu w przeciwieństwie do produktów zwierzęcych, a dostarcza białko, żelazo oraz wapń.
Tofu zawiera również witaminę K, wielonienasycone kwasy tłuszczowe – głównie kwasy Omega-3 , witaminy z grupy B, a także fosfor, mangan i selen.
Jest doskonałą opcją dla osób chcących zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego, a jednocześnie dostarczać odpowiednią ilość brakujących składników.
Tamago
To omlet jajeczny, który cieszy się uznaniem w Japonii. Dodaje się do niego bulion rybny dashi, mirin, sos sojowy oraz cukier.
Ze względu na główny składnik, czyli jajko jest on produktem dostarczającym pełnowartościowego białka do naszego organizmu.
Tamago nie tylko stanowi dodatek do sushi, ale również podaje się go jako osobne danie.
Grzyby Shiitake
Na Wschodzie uznawane są za grzyby gwarantujące długowieczność. Ich właściwości prozdrowotne wynikają z obecności selenu odpowiedzialnego za zwalczanie wolnych rodników oraz żelaza, będącego składnikiem hemoglobiny.
Jako grzyby zawierają tez stosunkowo dużo białka, jednak nie jest to pełnowartościowe białko. Mimo wszystko, można polecić je osobom na diecie ze względu na niską kaloryczność.
W swoim składzie posiadają również błonnik regulujący pracę układu pokarmowego oraz witaminę C.
Korzyści wynikające ze spożywania tych grzybów to między innymi obniżanie poziomu cholesterolu, regulowanie ciśnienia krwi, wzmacnianie układu odpornościowego, a nawet zapobiegają zmianom nowotworowym.
Dodatki
Wakame
Wodorosty te występujące w kształcie cienkich, skręconych pasm, o smaku lekko słodkawym stanowią doskonały składnik sałatek, przy czym bogate są w wiele cennych dla naszego organizmu składników.
W swoim składzie posiadają dobroczynny dla naszego zdrowia jod, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a także wapń wielokrotnie już wspomniany oraz żelazo – składnik hemoglobiny. Spożywając wakame dostarczamy do organizmu również magnez, który stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę naszego mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć i myślenie. Ma również wpływ na prawidłową pracę serca i mięśni.
Wakame jest idealny dla kobiet w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego. Oprócz tego zawiera też witaminę A, C, E oraz K. Witamina A poprawia nasz wzrok, odporność oraz pozwala utrzymać nasze szkliwo w dobrej kondycji. Natomiast witamina C oraz E są doskonałymi antyoksydantami, a jak wiadomo witamina E to witamina młodości. Witamina K bierze udział w homeostazie wapnia oraz wpływa na krzepliwość krwi. Do innych antyoksydantów obecnych w wakame należy fukoksantyna.
Oprócz tego fukoksantyna wspomaga odchudzanie poprzez zapobieganie kumulacji tłuszczu w komórkach oraz korzystnie wpływa na układ krążenia.
Jak widać spożywanie wodorostów niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto włączyć je do swojej diety.
Sos Teriyaki
Jest to sos, który produkuje się na bazie sosu sojowego, cukru, a także przypraw, takich jak anyż, imbir, cynamon oraz kminek. Sos ten świetnie pasuje do mięs oraz ryb, a także jest powszechnie stosowany jako przyprawa lub dip do sushi.
Sos sojowy
Sos sojowy często polecany jest jako zamiennik powszechnie stosowanej soli. Odpowiedni sos powinien składać się jedynie z wody, ziaren zbóż i soi. Jego charakterystyczny smak wpływa korzystnie na walory smakowe potraw.
Oprócz walorów smakowych posiada on również walory zdrowotne, dzięki obecności między innymi nienasyconych kwasów tłuszczowych. W swoim składzie zawiera również białko, witaminy z grupy B, składniki mineralne oraz błonnik.
Sos sojowy polecany jest nawet osobom starszym oraz dzieciom jako zdrowszy zamiennik soli.
Wasabi
To japoński chrzan o szczególnie ostrym smaku. Stanowi doskonały dodatek do sushi dla osób lubiących pikanterie w potrawach.
Wasabi korzystnie oddziałuje na nasz organizm wykazując działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Polecany jest w okresie większej podatności na przeziębienia i grypy. Ponadto wspomaga trawienie poprzez pobudzanie do wydzielania soków trawiennych.
Inna zaletą wasabi jest jego zbawienny wpływ na dolegliwości związane z zaparciami, ze względu na zawartość błonnika.
Spożywając wasabi dostarczamy również witaminę C, A, potas, sód oraz magnez.
Ostrość wasabi wynika z obecności izotiocyjanianów, które według niektórych badań mogą przyczyniać się do hamowania zmian nowotworowych.
Nie trzeba dalej przekonywać, że wasabi jest idealnym dodatkiem do potraw nie tylko ze względu nadania charakteru potrawom, ale również podniesienia jej walorów zdrowotnych.
Imbir
Imbir jest doskonałym dodatkiem do sushi o charakterystycznym smaku, ale nie tylko. Stanowi on lekarstwo na wiele dolegliwości. Przede wszystkim polecany na przeziębienie, mdłości, bądź bóle miesiączkowe.
Nie są to jedyne zalety imbiru. Jedną z nich jest obniżanie cukru we krwi, co szczególnie może ucieszyć osoby chorujące na cukrzycę. Inną ważną właściwością imbiru jest zapobieganie zmianom nowotworowym, dzięki dużej zawartości antyoksydantów oraz olejków eterycznych – gingerolu.
Osoby, które dbają o swoje zdrowie powinny włączyć imbir do diety, ze względu na jego zdrowotne właściwości.
Sezam
Sezam zarówno czarny jak i biały stanowi element ozdoby sushi, ale nie tylko. Istnieje wiele powodów, dla których warto go spożywać.
Jednym z nich jest obniżanie cholesterolu dzięki zawartości fitosteroli . Oprócz tego dowiedziono, że sezam posiada właściwości antynowotworowe. To nie koniec jego dobroczynnego wpływu na organizm. Dzięki obecności sezamoliny nasz układ krwionośny jest bezpieczny. Sezamolina obniża poziom ciśnienia, a także zapobiega powstawaniu zakrzepów.
Sezam jest skarbnicą wapnia, witaminy K oraz E. Są to tylko jedne z wielu cennych składników sezamu, dlatego nawet jego niewielka ilość może mieć pozytywny wpływ na kondycję naszego organizmu.